Papagájok: Ilyen egy papagáj

Állatvilág

A papagájok talán a legintelligensebb és a legkíváncsibb madarak. Csőrükkel és nyelvükkel minden új dolgot megtapogatnak, megvizsgálnak. Ha a tárgy nem túl nehéz, a lábukkal meg is fogják és fel is emelik, hogy még tüzetesebben megvizsgálhassák. Ezért a gazdinak nagyon kell vigyáznia, nehogy kedvence megsérüljön a forró, éles vagy veszélyes tárgyaktól.

A papagájok érzékszervei

Látás: Mint minden röpképes madárnál, a papagájoknál is a látás a legfontosabb és legfejlettebb érzékszerv. Szemük a képeket sokkal gyorsabban dolgozza fel, mint az emberi szem, ami érthető, hiszen nagyon gyorsan repülnek. Mivel a papagájok menekülő(zsákmány) állatok, akkor érzik magukat biztonságban, ha az egész környezetüket belátják. Oldalt ülő szemeikkel szinte az egész körpanorámát látják anélkül, hogy fejüket meg kellene mozdítaniuk. Ezenkívül a papagájok jóval több színárnyalatot képesek megkülönböztetni, mint mi, mert a színek kiemelkedően fontos szerepet játszanak a táplálékkeresésben, az udvarlásban, az ellenségek felismerésében és a fészkelőhelyek kiválasztásában.

Hallás: A látáshoz hasonlóan a hallás is létfontosságú, így a papagájoknak is igen fejlett a hallásuk, és ennek segítségével nagy távolságból is képesek kapcsolatot tartani egymással, ill. idejében felismerik a közeledő veszélyt. Az idegenek kezdetben nyugtalanítják a madarat, a már ismerősöket viszont örömmel üdvözlik. Nagyon sok papagáj szereti a zenét: hogy milyet, azt nekünk kell kitapasztalni. A zajokat, pl. a porszívó zúgását, általában nem kedvelik, és igyekeznek túlkiabálni ezeket a kellemetlen hangokat.

Ízlelés: A madarak ízérzékelése általában nem túlságosan fejlett, bár az édeset, a sósat és a savanyút megtudják különböztetni. A természetben a fiatal madarak a szüleiktől tanulják meg, hogy mi ehető, de ettől függetlenül a papagájok maguk alakítják ki saját ízlésüket, ők döntik el, hogy a felkínált csemegéből mit fogadnak szívesen és mit nem. Csemegékből azonban ne adjunk sokat, és arra is ügyeljünk, hogy mit eszik madarunk a tányérunkból.

Szaglás: A madarak szaglásáról meglehetősen keveset tudunk. Valószínű, hogy többféle szagot meg tudnak különböztetni. Erős szagú anyagok, pl. festékek, füst, ne kerüljenek a papagájok közelébe, mert ezek nemcsak kellemetlenek, de veszélyesek is.

Kommunikáció

A közösségben, társaságban élő papagájok sokféleképpen kommunikálnak egymással, pl. kiáltásokkal, jellegzetes mozdulatokkal, testtartásokkal. A kapcsolattartó kiáltások nagy távolságból is együtt tartják a csoportot. A jellegzetes fújás, recsegés, a másik madár felé felemelt láb legtöbbször fenyegetést jelent. Ezenkívül a legtöbb papagáj, különösen az amazonok pupillája beszűkül, ha az állat ingerült, dühös, vagy fenyegető magatartást vesz fel.

Utánzókészség: A sokakat elbűvölő beszéd- és utánzóképesség azonban nem jellemző minden papagájra! Egyes példányok valóban egész hosszú szövegeket képesek megjegyezni, és a megfelelő alkalommal visszamondani.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email