Közelednek az ünnepek, ami bizony azzal jár, hogy a családok meghitt, jó hangulatban összeülve jókat esznek, isznak. Néhányan hajlamosak túlzásokba esni és komoly habzsolásba kezdenek. Majd az ünnepek elteltével szomorúan tapasztalják, hogy az a fránya mérleg december végére jó néhány kilóval többet mutat. Január elsején már tömve szoktak lenni a konditermek a fogyni vágyó vendégekkel. Nem a sport ellen akarok beszélni, de néha jobb előre gondolkodni. Érdemes inkább ízletes, ugyanakkor egészséges ételeket feltálalni az ünnepi asztalon, így nem kell az újévet a plusz kilók ellen vívott vérre menő küzdelemmel indítani.
A karácsonyi ételek között fellelhetők a különböző halakból készült finomságok. Sajnos a magyar lakosságot az a tendencia jellemzi, hogy igen ritkán fogyasztanak halat. Már csak ezért is fontos, hogy az ünnepek alatt pótoljuk ezt a hiányosságunkat. Örvendeztessük meg a családot egy töltött heringgel, melyet még a kezdő szakácsok is könnyedén el tudnak készíteni.
Nem kell hozzá más, mint hering, margarin, hallé, frissen facsart citromlé, só és őrölt bors.
A töltelék alapanyagai is egyszerűek: sovány túró, tojásfehérje, zsemlemorzsa valamint apróra vágott metélőhagyma és friss petrezselyem.
Mossuk meg alaposan a halat (ahhoz, hogy még egyszerűbbé tegyük a dolgunkat, ajánlott tisztított heringet vásárolni), majd sózzuk, borsozzuk és hagyjuk állni, amíg elkészítjük a tölteléket: Először is keverjük simára a túrót a tojásfehérjével, majd szórjuk hozzá a zsemlemorzsát és a zöldfűszereket. A megtöltött heringeket öntsük le a hallével és a citrommal, majd tegyük kimargarinozott tepsibe és süssük kb. 15 percig. Köretként tálaljunk mellé párolt zöldségeket.
Nem múlhatnak el az ünnepek anélkül, hogy ne falatoznánk finomabbnál finomabb süteményeket is. Maradva a hagyományoknál, egy diós sütemény ötletével állok elő. Már a nevéből is sejteni lehet, hogy egy isteni finomságról van szó, ami még a koleszterin szintet sem fenyegeti, ugyanis a tésztája teljes kiőrlésű lisztből és zabpehelyből áll. Lássuk mire lesz még szükségünk, ha ezzel a mennyei mannával szeretnék meglepni az ünnepi sereget.
A liszt és a zab mellet kelleni fog még fahéj, szódabikarbóna, vaj, barna cukor, kristálycukor, tojás, vanília rúd, étcsokoládé, apróra tört dió és végül aszalt cseresznye vagy mazsola.
A hozzávalóknál már csak az elkészítés módja egyszerűbb. Egy tálba először is keverjük össze a lisztet, zabot, szódabikarbónát és fahéjat. Egy másik tálba keverjük habosra a vajat, majd adjuk hozzá mindkét cukrot, a tojást és a vaníliát. Miután simára kevertük a masszát, öntsük össze a másik tál tartalmával. Ha ezzel megvagyunk, reszeljük rá az étcsokoládét, adjuk hozzá a diót és az aszalt gyümölcsöket. Evőkanál segítségével kis kupacok formájában, kb. 5 cm távolságra rakjuk tepsibe és süssük addig, amíg aranybarnák nem lesznek.
Az ünnepi hangulat elengedhetetlen része a forró csoki, amely melegséget hoz a téli éjszakákba. Fogyasztása kötelezően ajánlott, csak arra kell figyelni, hogy milyen alapanyagokból készítjük. Ahhoz, hogy az éjszaka közepén is nyugodt szívvel fogyaszthassuk, legalább 86% kakaótartalmú étcsokoládét használjunk. Ha attól tartotok, hogy ennek köszönhetően elveszíti az édes varázsát, nem kell félnetek. Ízesítsétek kedvetekre mézeskalács fűszerkeverékkel, illetve az igazán édesszájúak csepegtessenek hozzá egy kis mézet.