2025. május 15-én megjelent a Doom: The Dark Ages, az ikonikus Doom sorozat legújabb fejezete. Ez a vadonatúj játék visszarepíti a démonirtást a sötét középkorba, ugyanis a kritikusok által elismert Doom (2016) és Doom Eternal (2020) előzményeként játszódik.
A Doom: The Dark Ages egy egyjátékos, belső nézetű akciójáték (FPS), amely egy epikus, filmszerű történetet mesél el a Doom Slayer legendás hadjáratának kezdetéről. A fejlesztő id Software vérbeli retro FPS élményt ígér modern köntösben: kegyetlen harcok, látványos gore és fegyverropogás minden mennyiségben. Nem csoda, hogy már most az év játéka cím várományosaként emlegetik egyes kritikusok.
A játék cselekménye jóval a korábbi Doom-részek előtt, egy sötét, techno-középkori fantasy világban játszódik. Egy emberi királyság – égi szövetségesei segítségével – kétségbeesett háborút vív a pokol légiói ellen, és ebben a harcban a Doom Slayer az emberiség utolsó reménye.
A történet a Doom Slayer legendás eredettörténetét mutatja be: hogyan válik egy élő fegyverré kovácsolt harcosból (akit eleinte isteni mesterei saját céljaikra használnak) a démonok rémálma, aki végül megfordítja a háború menetét.
A kampány során a játékos egy sötét és baljós középkori háborúba csöppen a Pokol ellen, megtapasztalva a Doom Slayer dühének eredetét és a „legendává válás” folyamatát. A történetben feltűnnek új szereplők és frakciók – például az ősi Night Sentinel lovagrend és a titokzatos Maykrek – valamint egy karizmatikus démoni vezér, aki mindent elkövet, hogy elpusztítsa a Doom Slayert, és ő maradjon az egyetlen, akitől félni kell a világban.
Az összecsapások tétje nem kevesebb, mint egy egész birodalom sorsa, így a sztori méltó a Doom Slayer legendájához: grandiózus, komor és fordulatokkal teli (spoiler nélkül annyit elárulhatunk, hogy árulásból és hősi áldozatból sem lesz hiány).
A Doom: The Dark Ages játékmenete ismerősen akciódús, mégis több friss csavart tartalmaz a korábbi részekhez képest. Míg a 2016-os Doom és a Doom Eternal a szélvészgyors, akrobatikus harcra épült, addig a Dark Ages súlyosabb, „földhözragadtabb” harcélményt kínál, taktikusabb összecsapásokkal.
A Doom Slayer ezúttal olyan, mint egy páncélozott tank: ellenfelein átrobogva, brutális közelharci fogásokkal és új védelmi képességekkel aprítja a démonokat. Megjelenik egy lassított kivégző-rendszer is, amely lehetővé teszi, hogy a híres „glory kill” finisher mozdulatokat belassítva, látványosan és kontrolláltabban hajtsuk végre az ellenfeleken.
A fejlesztők számos új játékelem bevezetésével frissítették az arzenált és a harcmodort. Íme néhány kiemelkedő újdonság a játékmenetben:
Természetesen a játék megőrizte mindazt, amitől a Doom játékok élvezetesek: továbbra is pörgős, intenzív harcokra számíthatunk, rengeteg különféle démont kell legyőznünk, és a gyors mozgás, ugrás, szaggatás most is kulcsfontosságú a túléléshez. Érdemes kiemelni, hogy a Doom: The Dark Ages kizárólag egyjátékos kampányt tartalmaz, nincs benne többjátékos mód – a fejlesztők egyértelműen a történetvezérelt, single player élményre koncentráltak. A játék nehézségi szintje pedig szabadon állítható, így a kezdő démonvadászok és a hardcore veteránok is megtalálhatják benne a számukra megfelelő kihívást.
A Doom-széria mindig is híres volt technikai bravúrjairól, és a The Dark Ages sem kivétel. A játék az id Software vadonatúj id Tech 8 motorját használja, aminek köszönhetően lenyűgöző grafikai részletességet és modern effekteket vonultat fel. A látványvilág egyszerre sötét fantasy és sci-fi hangulatú: a hátborzongató középkori várromok, kísérteties erdők és pokoli tájképek mellett futurisztikus technológiai elemek is feltűnnek.
A grafika nem csak élesebb és szebb, de a játék fejlett fizikát és rombolható környezetet is tartalmaz – például a heves ütközetek során szikladarabok repedhetnek szét vagy épületek omladozhatnak, tovább fokozva a realizmust és az akció film-szerű hatását. A pályatervezés is szintet lépett: a Doom: The Dark Ages világai minden eddiginél nagyobbak és kiterjedtebbek, tele vannak elágazásokkal, rejtett zugokkal és titkos gyűjtenivalókkal. A fejlesztők hangsúlyozták, hogy ez a rész sokkal nyitottabb terepeket kínál, mint elődei, melyek rogyásig vannak titkokkal és felvehető fejlesztésekkel a felfedező kedvű játékosok számára.
Ami a teljesítményt illeti, a játék kizárólag modern platformokra jelent meg (PC, PlayStation 5 és Xbox Series X/S), így kihasználja az új generáció erejét. Ennek eredményeként zökkenőmentes, magas képfrissítésű (60+ FPS) játékmenet várható gyönyörű, akár 4K felbontásban. A Dark Ages látványorgiája magába foglalja a DOOM védjegyszerű gore-effektjeit és over-the-top akcióját is – a démonok cafatokra szaggatása még sosem nézett ki ilyen jól a képernyőn. Összességében a játék technikai megvalósítása méltó a sorozat hírnevéhez: egyszerre modern és retro-hangulatú, garantáltan megdolgoztatja majd a hardvereket és a játékosok reflexeit is.
Fejlesztőcsapat és előzmények
A Doom: The Dark Ages mögött a texasi székhelyű id Software áll, amely immár több mint harminc éve formálja a videojáték-ipart. Az id Software 1993-ban az eredeti Doom kiadásával gyakorlatilag lefektette a belső nézetű lövöldözős játékok alapjait – a Doom a mai napig a gamer kultúra egyik legikonikusabb és legbefolyásosabb sorozata.
A klasszikus Doom 1-2 után jött a Doom 3 (2004) egy horrorisztikusabb megközelítéssel, majd egy hosszabb szünetet követően a stúdió 2016-ban feltámasztotta a szériát egy modern reboot formájában, amely újra meghozta a retro stílusú, pörgős démonvadászathoz a közönség kedvét. Ezt követte a még sikeresebb DOOM Eternal 2020-ban, ami tovább fokozta a tempót és a játékmenet mélységét.
A Doom: The Dark Ages ezen a vonalon a harmadik modern Doom-játék, összességében pedig már a nyolcadik fő epizódja a sorozatnak. Érdekesség, hogy a fejlesztők most először készítettek teljes értékű előzménytörténetet: a Dark Ages cselekménye időben megelőzi a 2016-os Doom eseményeit, új távlatokat nyitva a Doom-univerzum történelmében. Hugo Martin, a játék rendezője (aki a Doom 2016 és Eternal alkotásában is kulcsszerepet játszott), már 2021-ben utalt rá, hogy szívesen elmerülne a Doom Slayer korai kalandjaiban egy fantasy-középkori környezetben.
Ennek az ötletnek a megvalósításába az id Software a Doom Eternal kiegészítő kampányának (The Ancient Gods) lezárulta után kezdett bele, a teljes fejlesztés 2022 második felében indult be. A játékot végül a 2024. júniusi Xbox Games Showcase alkalmával jelentették be hivatalosan, és a megjelenés napján bekerült az Xbox Game Pass kínálatába is, ami jelzi a kiadó (Bethesda/Microsoft) bizalmát a cím iránt. Fontos megjegyezni, hogy bár az id Software időközben a Microsoft tulajdonába került, a Doom: The Dark Ages nem lett exkluzív – a fejlesztők hűek maradtak a sorozat multiplatform hagyományaihoz, így PC-n és PlayStation 5-ön is elérhető a játék a kezdetektől.
A stúdió vezetői büszkén hangoztatják, hogy a Doom: The Dark Ages az eddigi legnagyobb és legtartalmasabb Doom-játék, amit valaha készítettek. Marty Stratton executive producer és Hugo Martin rendező egyaránt kiemelték interjúikban, hogy óriási hangsúlyt fektettek a pályák méretére, a tartalom mennyiségére és a játékosok szabadságára a játékmenetben. Ez a hozzáállás jól mutatja, hogy az id Software igyekszik egyszerre kiszolgálni a régi Doom-rajongók nosztalgiáját és az új generáció igényeit egyaránt.
Végezetül lássunk néhány érdekességet és újdonságot, ami a Doom: The Dark Ages kapcsán külön említést érdemel, illetve azt is, hogyan kapcsolódik ez a rész a Doom széria örökségéhez:
A Doom: The Dark Ages méltó folytatása (pontosabban előzménye) a Doom sorozatnak, amely ügyesen ötvözi a retro hangulatú, kegyetlen játékmenetet a modern technológia vívmányaival. Legyen szó laikus érdeklődőről vagy a retro játékok rajongójáról, ez a játék mindenki számára tartogat valamit: egy könnyen követhető, mégis epikus történetet, vérpezsdítő akciót, rengeteg újdonságot és nosztalgikus utalást a régi klasszikusokra. Ha valaha is érdekelt, milyen lenne a Doom Slayer keresztes háborúja a középkor sötét világában, akkor a Doom: The Dark Ages kihagyhatatlan élmény – készülj fel, hogy újra átírd a démonok történelmét a Pokol ellen vívott háborúban!