Forró italok a téli napokra

Gasztró

Elsősorban a decemberi hónapra, de talán az egész télre igaz, hogy ez a nagy evések és ivások időszaka. Hajlamosak az emberek ilyenkor kicsit túlzásba vinni, és még akkor is nassolásba kezdenek, amikor már csak a szemük kívánja. Ennek elkerülésére van egy jó ötletem. Finomságok folyékony formában is léteznek. Közeledve az estéhez, ne a süteményhez nyúljatok, inkább készítsetek egy forró italt és azt szürcsölgessétek. A téli hideg estéken, míg odakint szálingál a hó, tested és lelked is felmelegíti majd egy jól elkészített ital.

Almaboros fűszeres ital

Az első ilyen, amit a figyelmetekbe ajánlok, máris egy finom almás pitére fog emlékeztetni, a benne rejlő aromák miatt. Az elkészítéséhez szükség van 1 liter almaborra, 3 evőkanál barna cukorra, néhány fahéjrúdra, egy teáskanálnyi szegfűborsra, egy fél kanál őrölt gyömbérre és szegfűszegre. Továbbá kelleni fog még reszelt szerecsendió, egy csipet só és végül, 120 ml brandy.
Ha beszereztük a hozzávalókat, csupán annyit kell tennünk, hogy felforraljuk az almabort, majd fokozatosan hozzáadjuk a többi alapanyagot.

Gyömbéres nyugtató tea

A nagy ünnepi sürgés-forgásban – vagy csak egy igen mozgalmas nap után -, jólesik egy kicsit megállni és megpihenni. Válassz ehhez társaságként egy gőzölgő nyugtató gyömbérteát. A tea elkészítéséhez szükséges 4 kiskanál zúzott kardamom, melyet a szív fűszereként is szokás emlegetni. Ezt a gyömbérfélék családjába tartozó fűszernövényt többnyire ázsiai boltokból vagy bioboltokból lehet beszerezni könnyen. Egyébként remek gyógyír az emésztési panaszokra is, már csak ezért is ajánlott fogyasztani a belőle készült teát.

A kardamom mellett kell még 1 teáskanál édeskömény és apróra vágott rozmaring, 2-3 deci víz, 1 közepes darab gyömbér és néhány friss mentalevél. A vizet kezdjük el felfőzni, addig daraboljuk apróra a gyömbért. Ha felfőtt a víz, szórjuk bele az előkészített fűszereket és a mentaleveleket. Hagyjuk, hogy az aromák és ízek összeérjenek és kb. 10 perc múlva szűrjük le a folyadékot és kész is a nyugtató tea. Ha valakinek túlságosan erős az így elkészített tea íze, ízlés szerint édesítheti cukorral vagy ami még jobb, mézzel.

Angol puncs

Ha egy igazán téli finomságra vágytok, készítsetek puncsot, de ne akárhogy, készítsétek el az angol változatát. Először is be kell szerezni hozzá fehér illetve vörösbort, mindkettőből édeset. Emellett szükség van még rumra, egy kilogramm cukorra valamint négy citromra és narancsra. A gyümölcsöket értelemszerűen meg kell először hámozni, de vigyázzunk, hogy ne dobjuk ki a lebontott héjakat, mert az alaplé elkészítésénél még fontos szerepük lesz. Mindkét borból mérjünk ki fél-fél litert, a maradékot nyugodtan megihatjuk, nem lesz rá szükség a továbbiakban.

Ezután egy liter vizet a gyümölcsök héjával együtt forraljunk fel, majd öntsük hozzá a borokat és a három deci rumot. Ezt követően a cukrot is hozzá adhatjuk, azért nem írok mennyiséget, mert mindenkinek az ízlésére van bízva, mennyit ad hozzá, de általában az egy kilót szokták javasolni. Ha minden belekerült a vízbe, újra forraljuk fel, végül csavarjuk bele a gyümölcsök levét és kavarjuk jól össze az egészet. Azonnal, még forró állapotában tálaljuk fel.

Chilis forrócsoki

A különleges chilis ízesítésű, nem mindennapi csokoládéról már biztosan mindenki hallott, ugyan miért ne készíthetnénk akkor chilis forrócsokit is ennek mintájára. Az így készült forró ital elsősorban nem az édes szájúak receptje, inkább azoké, akik bátra mernek kísérletezni az ízekkel. Amire szükséged lesz az elkészítéséhez, az két deci tej, két teáskanál natúr, cukrozatlan kakaópor, két teáskanál cukor vagy méz, egy késhegynyi fahéj és vanília, illetve ami az egésznek a sava borsát megadja, egy darab chili.

Először a kakaóport és a fahéjat keverjük el kevés langyos tejjel, úgy hogy az csomómentes legyen. Majd mint egy egyszerű kakaót, feltesszük a többi tejjel főzni. Ezután az apró darabokra vágott chilit tegyük hozzá, azok, akik most próbálják először, bánjanak óvatosan a chilivel, nem muszáj az egészet beletenni. Végül a vanília rúd közepében található vaníliát kaparjuk a kakaóba. Ha már minden belekerült az edényünkbe, forraljuk fel, majd szűrjük le, hogy ne legyen tele chili darabkákkal és már tálalhatjuk is. Tejszínhabbal, vaníliarúddal vagy színes csoki darabkákkal is díszíthetjük, ezt a pompázatos téli italkülönlegességet.

Ír kávékülönlegesség

A kávéimádókról sem feledkeztem meg, íme egy igazán különleges, némi alkohollal megbolondított kávé. Sokak számára talán már ismert lehet, különlegessége abban rejlik, hogy a már ír nemzeti italnak mondható whiskey is az alkotó elemek egyike. Az alapját a hagyományos forró hosszú kávé teszi ki. A pontos hozzávalók, 250 ml tejszín, 3 evőkanál cukor, 750 ml hosszú kávé és 100 ml whiskey. Ha hűek akarunk maradni az eredeti recepthez, akkor csakis ír whiskeyt használunk fel hozzá.

Ebből a mennyiségből körülbelül 4 adag ír kávét készíthetünk el. Ha nem csak finomra, de látványosra is szeretnénk csinálni az italunkat, rétegezve tegyük egymásra az egyes hozzávalókat. Alulra kerüljön a hosszú kávé, melyhez hozzáadjuk a cukrot. Ennek a tetejére öntsük a whiskeyt, amit óvatosan egy kanál segítségével folyassuk a tetejére. Végül a tejszínből felvert hab kerüljön a tetejére, amire csurgathatunk csokoládé szirupot vagy mézet illetve beszórhatjuk csokoládé darával is.

Ízletes melange

Nem csak az ír kávé készül alkohol hozzáadásával, mára szinte bármilyen alkohol kombinálásával készült kávé receptet találunk, továbbá a kávéházak itallapján is találkozhatunk velük, főleg a téli időszakban. A következő ital, melyet a kávé tisztelőinek figyelmébe ajánlok egy melange, amelyet ízesíthetünk konyakkal vagy brandyvel. Szükség lesz 4 darab tojássárgájára, 4 evőkanál cukorra, 4 adag feketekávéra és 8 cent konyakra vagy brandyre.

A tojásokat válasszuk szét, csak a sárgájára lesz szükségünk. Verjük kemény habbá adjuk hozzá a cukrot és kanalazzuk egy bögrébe, majd a frissen főtt kávét óvatosan öntsük a tetejére, majd tegyünk így az általunk választott alkohollal is. Legutoljára a forró tejet kell hozzáadnunk, szintén óvatosan hogy látványra is pompázatos legyen.

Áfonyás forralt bor

A végére tartogattam a mindenki számára jól ismert hagyományos téli italt, a forralt bort, de nem akármilyet, egy áfonyás-rozmaringos receptet hoztam el nektek. Ha unod már a hagyományos módon készült forralt bort, bolondítsd meg a következőképpen: Akárcsak az eredeti receptben, ennél is először összekell főzni egy üveg bort fél csésze vízzel és fél csésze cukorral. Ehhez adjunk hozzá negyed csésze brandyt, néhány fahéjrudat és két evőkanál áfonyát, ami akár aszalt is lehet. Ehhez már csak néhány szem csillagánizst, fél tasak szegfűszeget a már említett kardamomot, egy kevéske szerecsendiót és néhány mandarin vagy narancs levét kell hozzácsepegtetni. Ezután már csak annyi maradt hátra, hogy az egészet lassú tűzön összeforrald.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Facebook oldal
Friss bejegyzések
Népszerű címkék